Nietypowe projekty domów – co je wyróżnia?

Nietypowe projekty domów – co je wyróżnia?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że na rynku jest coraz więcej projektów domów, jednak większość z nich to tak zwane projekty domów tradycyjnych. Jednak pojawia się coraz częściej tych, które są od nich całkowicie odmienne, zazwyczaj określamy je jako domy nowoczesne. Już wygląd zewnętrzny domów jest całkiem inny, wystarczy zazwyczaj rzucić okiem na projekt aby wiedzieć, że będzie się on wyróżniał spomiędzy wielu innych stawianych dookoła. Jednakże ze względu na to, iż dom nowoczesny wciąż buduje mało osób, ich projekty w znacznej większości wykonywane są na indywidualne zamówienie. Nico inaczej wygląda sytuacja, jak chodzi o domy tradycyjne, ich projekty bowiem można nabyć jako tak zwane gotowe projekty. Są one nie tylko tańsze, ale także znacznie szybciej można je uzyskać, wystarczy jedynie zapłacić, aby mieć go w domu. Domy nowoczesne to nie tylko całkiem inny wygląd, ale także technologie wykonania., zazwyczaj bowiem wykorzystuje się do ich budowy bardzo nowoczesne rozwiązania, które nie tylko mają ułatwić i przyspieszyć jego budowę, ale także często ich zadaniem jest możliwość zastosowania najnowszych technologii na przykład gdy mowa o takich instalacjach jak ogrzewanie czy podobne. Dlatego też osoby zajmujące się tworzeniem tego typu projektów muszą posiadać niezwykle szeroką wiedzę z bardzo wielu dziedzin, aby móc sprostać wymaganiom zgłaszających się do nich klientów. Jeśli ktoś chce być właścicielem takiego domu, na początku musi uzbroić się w dość wiele cierpliwości, ponieważ projektowanie takiego domu to dość pracochłonna, nawet przy zastosowaniu nowych technologii czynność. Projektanci muszą mieć bowiem pewność, że wszystko zostało zaprojektowane jak należy, a jeżeli uwzględniają najnowsze rozwiązania, bardzo często muszą konsultować wykonany projekt ze specjalistami, którzy potwierdzą, że został on wykonany jak najlepiej i zgodnie z zasadami.

Trwała konstrukcja domów ze stali

Trwała konstrukcja domów ze stali

Obecnie inwestorzy indywidualni mają całkiem spory wybór jeśli mowa o wyborze technologii budowy domu. Zupełną nowością jest budowa domu w technologii szkieletowej z elementów stalowych. Warto jednak zacząć od tego, że koszty budowy domu są tym większe im dłużej trwa sama budowa. Dlatego też budowa domów w technologii szkieletowej wydaje się bardzo opłacalna. Biorąc pod uwagę to, że średni koszt budowy domu w technologii tradycyjnej wynosi 2500 zł, budowa w technologii stalowej jest tańsza. Za domy jednorodzinne inwestor za jeden metr kwadratowy zapłaci o 1800 do 2400 zł. Domy w technologii stalowej charakteryzują się bardzo lekką konstrukcją. Dzięki temu inwestor zaoszczędzi na budowie fundamentów. Najmniej zapłacimy wtedy gdy zdecydujemy się a bardzo prosty projekt domu. Najlepiej jeśli bazuje on na planie czworokąta- prostokąta lub kwadratu. Wtedy koszt budowy domu w stanie surowym wyniesie od 1800 zł do 2000 zł za metr kw. Jak widać projekty domów nowoczesnych charakteryzują się zastosowaniem coraz bardziej nietypowych technologii. Na dodatek dom w technologii prefabrykowanej jest bardzo energooszczędny. Niestety koszt budowy domu jednorodzinnego w technologii szkieletowej może wynieść zdecydowanie więcej przez zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej. Technologia ta jest stosunkowo mało poznana w Polsce. Znalezienie firmy, która jednocześnie zajmuje się produkcją i montażem domów w konstrukcji stalowej może być nieco trudne. Zwłaszcza w niektórych regionach polski. Niektórzy mają również wątpliwości co do solidności tego typu konstrukcji. Prawda jest jednak taka, że dom w konstrukcji stalowej jest solidny. Stworzony ze stali ocynkowanej będzie odporny na korozję. Będzie również świetnie trzymał ciepło. Dom z konstrukcji szkieletowej ociepla się bowiem zwykle wełną mineralną. Co najciekawsze żywotność tego typu domów przewidziana jest nawet na 300 lat. O solidność domów szkieletowych ze stali nie ma się więc co martwić.

Nowoczesne domy luksusowe

Nowoczesne domy luksusowe

Domy luksusowe to marzenie bardzo wielu osób. Nowoczesny, pięknie wykończony, wykonany z najwyższej klasy produktów dom o znacznej powierzchni jest oznaką statusu. Tego typu projekty to propozycja dla najbardziej wymagających inwestorów, którzy nie boją się nowoczesnych i nowatorskich rozwiązań, ciekawych przestrzeni, a także cenią sobie dobry smak i elegancję. To domy dla ludzi o niezwykłym guście i niezwykłych potrzebach, projektowane i budowane z myślą o stworzeniu harmonii z otoczeniem oraz nadania temu otoczeniu niepowtarzalnej i wyjątkowej treści.

Już samo określenie wskazuje na grono osób zainteresowanych tego typu projektami. Od tego typu domów wymaga się wyróżniania wyjątkową jakością, smakiem oraz dokładnością wykonania. Tego typu domy nowoczesne charakteryzują się dużymi, jasnymi przestrzeniami oraz bliskim kontaktem z naturą. Dobrze zgrane, eleganckie elewacje zewnętrzne powinny współgrać z tymi wewnątrz, tworząc razem harmonijną i niepowtarzalną całość. Luksusowe domy powinny dawać ukojenie, spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Przy projektowaniu domów luksusowych już od lat uwzględnia się systemy domów inteligentnych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i możliwościom stają się one niemal nieograniczone. I tak nowoczesne projekty domów luksusowych opierać się będą nie tylko na zewnętrznej elegancji, ale też na ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach. Ze względu na często niemałe powierzchnie system inteligentnego domu, pozwalający mu niemal żyć własnym życiem, musi zoptymalizować jego eksploatację oraz jak najlepiej współgrać z istniejącymi okolicznościami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Tego typu domy są więc nie tylko estetyczne i niezwykłe, ale też bardzo funkcjonalne i wygodne. Projektując je należy bowiem zawsze wziąć pod uwagę potrzeby i wymagania klienta oraz charakter potrzeb jego życia codziennego.

Projekty domów – jak wybierać.

 

Nowoczesne domy energooszczędne

Nowoczesne domy energooszczędne

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Zaliczają się one do tych domów najbardziej nowoczesnych. Mieszkanie w takim domu ma mnóstwo zalet, a najważniejsze i najlepsze w tym jest to, że co miesiąc otrzymuje się bardzo niskie rachunki przede wszystkim za ogrzewanie. Tego typu domy nowoczesne znane są niemalże na całym świecie. Coraz częściej spotyka się je nawet w Polsce i tam cenione są przez dużą grupę osób. Domy energooszczędne są bardzo trwałe, dlatego kiedy się je buduje to można mieć pewność, że jest to inwestycja na długie lata. Budowane są one z niezwykle nowoczesnych i trwałych materiałów, dlatego można mieć pewność, że w przyszłości nie trzeba będzie ich zbyt często remontować. Dużą zaletą domów energooszczędnych jest też ich zewnętrzny wygląd. Mają one bardzo prostą konstrukcje, jasną i elegancką kolorystykę ścian i zazwyczaj są przeszklone od południa, co jest właśnie bardzo nowoczesne. W domach energooszczędnych zawsze jest w domu świeże powietrze, ponieważ jest w nich kontrolowany system wentylacji. On nieustannie wymienia obecne tam powietrze na nowe i świeże. System ten wyciąga również wszelkie zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu w takim domu zawsze jest świeżo i pachnąco. Tego typu nowoczesne domy są niezwykle komfortowe, ponieważ dają możliwość utrzymywania przez cały czas stałej temperatury. Ludzie mieszkający w takim domu nie mają problemów ze zdrowiem i cały czas dobrze się czują. W przypadku tych domów warto postawić na nowoczesność i zdecydować się na budowę takiego domu. Na uwagę na pewno zasługuje także fakt, iż z każdym rokiem jest coraz więcej firm, które zajmują się budową takich właśnie domów. Dzięki temu bez problemu można znaleźć wykonawcę, który wykona taki dom zgodnie z naszymi wymogami i aby wyglądał tak, jak sobie to wyobrażamy. Rosnąca konkurencja w tej branży to także coraz przystępniejsze ceny dla klientów, co także nie pozostaje dla nich bez znaczenia.

Tradycyjny styl dworkowy a nowoczesne budownictwo

Tradycyjny styl dworkowy a nowoczesne budownictwo

Styl dworkowy inspiruje do tej pory. Na początku XXI wieku wykreowała się nawet moda w polskim budownictwie na projekty tradycyjnych domów polskich inspirowanych stylem dworkowym. Dlatego też w krajobrazie polskich miast oraz wsi pełno pseudo dworków, z kolumnami, portykami czterospadowymi dachami oraz lukarnami. Daleko jednak pod względem uroku do tradycyjnego dworkowego budownictwa. Styl dworkowy swoje źródła ma w wieku XIX oraz XX. Wtedy to tego typu domy wznoszono na ogromną skalę. Można polskie dworki nazwać nawet budynkami eklektycznymi. Łączone one w sobie mnóstwo stylów oraz rozwiązań architektonicznych z różnych epok. Niestety realizacja wielu projektów domów tradycyjnych na początku bieżącego stulecia może wołać o pomstę do nieba. Architekci chcąc spełniać oczekiwania większości klientów proponują im często rozwiązania wręcz karygodne. Dom stylizowany na styl dworkowy powinien być symetryczny. Architekci chcą pogodzić potrzeby współczesnych mieszkańców polski właśnie o symetrii wydają się zapominać. W bryłę budynku wpisany jest często garaż, który całkowicie zaburza proporcje całego budynku. Trudno również o to by połączenie tradycyjnych projektów domów tradycyjnych z nowoczesnymi technologiami mogło zakończyć się sukcesem. Udane projekty domów tradycyjnych powinny czerpać garściami z historii, nie mogą jednak stanowić kalkę rozwiązań przeniesionych rodem z XIX wieku. Na dodatek rozwiązań, które całkowicie nie sprawdzają się przy zastosowaniu nowoczesnych technologii budowlanych. O pomstę do nieba woła również to w jaki sposób zagospodarowana jest przestrzeń wokół nowoczesnych dworków. Często są to domy jednorodzinne położone na bardzo małych i wąskich działkach. Brak w nich więc miejsca na szeroki podjazd. Szeroka i długa droga prowadząca do wejścia budynku jest zaś cechą charakterystyczną budownictwa dworkowego. Brak tych rozwiązań jest zaburzeniem proporcji.