Ile obecnie kosztują projekty domów?

Ile obecnie kosztują projekty domów?

Gdy mowa o projektach domów, często zadajemy pytanie, ile trzeba za nie zapłacić. Jest to na pewno jeden z kosztów, które koniecznie trzeba ponieść podczas budowy domu, jednak warto poszukać sposobu na to, aby za projekt nie płacić zbyt wiele. To ile należy zapłacić za projekt uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim to, czy plan domu będzie wykonywany na indywidualne zamówienie, czy też decydujemy się na zakup gotowego projektu. O ile plan wykonywany na zamówienie wciąż często jest dość drogą inwestycją., o tyle projekty gotowe można mieć znacznie taniej. To jeden z pierwszych czynników, mających dość spory wpływ na koszty związane z budową domu i jego planami. Jednakże pod uwagę należy także brać to, iż cena projektu uzależniona jest od rodzaju domu, który ma on przedstawiać. Na pewno do najtańszych należą projekty domów tak zwanych tradycyjnych o niezbyt dużej powierzchni. Jeżeli jednak ktoś chciałby zdecydować się na domy nowoczesne czy też domy luksusowe, na pewno musi się liczyć z tym, że cena takiego projektu będzie o wiele wyższa. Ich wykonanie wymaga bowiem od architekta znacznie więcej uwagi i przede wszsytkim czasu, który jest na to potrzebny. Poza tym bardzo często wymagania klientów jak mowa o tego typu domach są niezwykle wygórowane. Na pewno jednak nawet jeżeli chcemy zamówić projekt domu na indywidualne wykonanie, dowiemy się wstępnie ile będzie on kosztował, zanim biuro projektowe podejmie się jego realizacji. To na pewno bardzo dobre, ponieważ dzięki temu możemy bez problemu wyszukać jak najbardziej odpowiednią dla siebie pod każdym względem ofertę. Znajomość cen to także możliwość porównania wielu ofert w niezwykle krótkim czasie. Jeżeli ktoś chce obecnie znaleźć ofertę biur projektowych, na pewno bez trudu uda mu się wyszukać informacje na ten temat w Internecie. Niemal wszystkie biura projektowe bardzo szeroko się ogłaszają, aby dzięki temu zainteresować swoją ofertą jak najwięcej osób.

Dom parterowy – czy warto?

Dom parterowy – czy warto?

Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów budowy oraz eksploatacji tego typu budynków.
Czasy, w których większość prywatnych inwestorów było stać na budowę dużego, wielopiętrowego domu minęły raczej bezpowrotnie. Zmienił się także model rodziny. Wiele młodych osób nie chce mieszkać z rodzicami lub wyprowadza się do większego miasta, gdzie łatwiej można znaleźć pracę. Dlatego też duże domy stają się coraz mniej potrzebne. Nie można się zatem dziwić, że parterowe domy zyskują każdego roku na popularności. Na budowę takiego domu decydują się przede wszystkim osoby, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Brak konieczności wznoszenia większej ilości kondygnacji, w tym także konstruowania schodów przekłada się na duże oszczędności. Wynika to również z możliwości wykonania cieńszych ścian nośnych, które muszą wytrzymać znacznie mniejsze obciążenie.
W katalogach z typowymi projektami bez trudu znajdziemy projekty domów parterowych. Zazwyczaj są rozwiązania raczej tanie w realizacji i nastawione przede wszystkim na oszczędność. Warto jednak pamiętać, że projekty domów jednokondygnacyjnych to także rozwiązania dla inwestorów z większym kapitałem, którzy dysponują większymi działkami i mogą pozwolić sobie na budowę dużych parterowych domów. Są to bardzo często ciekawe, nowoczesne rozwiązania z dużą ilością przeszkleń i bardzo wykorzystaniem interesujących elementów architektonicznych.
Jak widać jednokondygnacyjny dom może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują oszczędności, ale także dla tych osób lub rodzin, które po prostu nie potrzebują dużego metrażu i nie chcą ponosić kosztów związanych z eksploatacją większego domu. Dlatego warto zainteresować się projektami domów parterowych i korzyściami, które mogą wynikać z wyboru takiego budynku.

Luksus i nowoczesność

Luksus i nowoczesność

Nowoczesne domy luksusowe to propozycja dla klientów o szczególnych gustach i potrzebach. Jak sama nazwa wskazuje, wykonywane są one ze szczególną uwagą, pieczołowitością i starannością. Przy jego budowie oraz wykończeniu wykorzystane zostają materiały o najwyższej jakości i użyteczności, co gwarantuje trwałość na lata. Dzięki temu domy te cieszą się długim życiem i wyjątkową estymą.

Domy z najwyższej półki zwyczajowo buduje się w otoczeniu zadbanej i pięknej zieleni, pozwalając im harmonijnie zgrać się z jego naturalnym tłem. Inwestorzy decydujący się na tego typu projekt często gotowi są na przyjęcie nietypowych rozwiązań wewnątrz konstrukcji, pozwalających cieszyć się przestrzenią. Domy luksusowe to też gwarancja funkcjonalności i wygody. Każdy projekt tego typu domu konsultowany jest dokładnie z inwestorem. Architekt musi zapoznać się nie tylko z jego oczekiwaniami, ale również kształtem i obyczajami jego rodziny – dzięki temu w najlepszy sposób dostosuje przygotowywany projekt do jej potrzeb i wymagań.
Przy budowie domów luksusowych stawia się również na jak największą harmonię ze środowiskiem naturalnym. Wykonywane z materiałów najwyższej próby są nie tylko niezwykle energooszczędne, ale też niezbyt kosztowne w eksploatacji. Zwyczajowo w tego typu domach przygotowuje się rozwiązania domu inteligentnego, wyposażonego w szereg czujników wewnętrznych i zewnętrznych zgranych, przy pomocy zintegrowanego systemu, zgranych z instalacjami wewnątrz domu. To pozwala budowli zsynchronizować się zarówno z warunkami atmosferycznymi, jak i bieżącymi potrzebami domowników. Mieszkańcy domów luksusowych mogą cieszyć się maksymalnym komfortem i wygodą bez potrzeby dodatkowego wysiłku czy starań odwracających uwagę od spraw naprawdę istotnych.

Jeśli więc cenisz sobie elegancję i innowacyjne rozwiązania zastanów się nad wyborem szczególnego typu projektu – domu luksusowego.

Budowa domu – poradnik dla początkujących

Budowa domu – poradnik dla początkujących

Własny dom jednorodzinny to marzenie bardzo wielu z nas. Zakup gotowego budynku często wiąże się jednak z wysokimi kosztami, dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę domu od podstaw. Przed przystąpieniem do takiej inwestycji warto jednak zapoznać się z kolejnymi etapami, których wymaga.

Ab ovo
Budowa własnego domu to proces wieloetapowy. Gdy już zgromadzimy potrzebne środki i kupimy wymarzoną działkę nadchodzi czas wyboru odpowiedniego projektu. Biura projektowe, czasopisma tematyczne i strony internetowe pełne są gotowych projektów, gotowych do zakupienia w każdej chwili. Dokonując tego wyboru warto zastanowić się nad wybraniem unikatowego projektu, przygotowanego od zera z myślą o konkretnym kliencie. W przypadku gotowego projektu przed uzyskaniem pozwolenia na budowę konieczna będzie adaptacja projektu. Adaptacja projektu jest konieczna ze względu na zapisy prawa budowlanego. Unikatowy projekt domu jednorodzinnego wymaga jedynie uzyskania warunków przyłączenia mediów oraz wykonania przyłączy. Następnie będzie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę oraz ostęplowanie dziennika budowy. Dopiero wtedy możemy zatrudnić wykonawców oraz nadzór budowlany.

Budowa
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po zamknięciu dokumentacji jest przygotowanie placu budowy. To praca, którą wspólnie z wykonawcami przygotowuje zatrudniony geodeta. Wyznaczane zostaje więc ogrodzenie, usytuowanie budynku na działce oraz zabezpieczenie obszarów niebezpiecznych.
Po wykonaniu tych czynności nareszcie można przystąpić do budowy. Zaczynamy od budowy fundamentów. Na tym etapie konieczne jest już przygotowanie kanalizacji poziomej budynku. Ten etap trwa aż do przygotowania stanu surowego otwartego, czyli gotowego szkieletu domu bez drzwi i okien za to z więźbą dachową. Następnie przechodzimy do przygotowania instalacji wewnątrz domu. To zadanie przede wszystkim dla elektryka i hydraulika. Kiedy te będą już gotowe możemy wylewać podłogi i tynkować pomieszczenia. Kolejny etap to montaż drzwi i okien oraz stopniowe wykończenie domu.

Własny dom – w jakiej technologii?

Własny dom – w jakiej technologii?

Budowa domu jednorodzinnego to dla wielu osób pierwsze tak poważne doświadczenie budowlane. Świeży inwestorzy gubić się mogą nie tylko w gąszczu istniejących przepisów, ale też w poszukiwaniach najlepszego projektu i wreszcie przy mnogości istniejących na rynku technologii. Domy jednorodzinne projekty mają dostępne w najróżniejszych formach, metrażach i kształtach. W wypadku większości z nich teoretycznie możliwa jest częściowa adaptacja do indywidualnych potrzeb rodziny, a także pełna – do wybranej technologii.

Domy murowane
Gruby mur, stanowiący trzon ścian i konstrukcji, to technologia budowy najpopularniejsza w naszej strefie klimatycznej. Obecnie budowana jest przy wykorzystaniu bardzo nowoczesnych surowców oraz innowacyjnych rozwiązań. Dzięki swojemu rozpowszechnieniu jest stosunkowo przystępna. Nie ma też problemu ze znalezieniem ekipy budowlańców i majstrów – fachowców w dziedzinie budowania tego typu domów. Nie ma również problemu z dostępem do materiałów budowlanych, jak ma to miejsce w przypadku innych technologii. Wybór tej technologii wiąże się jednak z długim okresem oczekiwania na wyschnięcie oraz wykończenie murów.

Domy drewniane
Technologia domów szkieletowych największą popularnością cieszy się w Kanadzie i USA, z których pochodzi, oraz w krajach skandynawskich. Jest to stosunkowo nowa metoda budowy domów, oparta na lekkiej, drewnianej konstrukcji szkieletowej, przygotowanej wcześniej z gotowych prefabrykatów drewna o odpowiedniej wilgotności. Ogromną zaletą domów budowanych w tej technologii jest szybkość ich stawiania – wystarczy zaledwie kilka tygodni, by gotowy pod klucz dom wraz z fundamentami stanął na działce. Domy drewniane z prefabrykatów są też stosunkowo tańsze w eksploatacji oraz bardziej ekologiczne, niż domy murowane. Ich budowa wiąże się jednak z większą ilością problemów, niż w wypadku domu murowanego – wciąż jeszcze niewielu jest w Polsce wykonawców gotowych przygotować prefabrykaty oraz fachowców potrafiących porządnie je budować.